Mi is a mediáció lényege?
Először is tisztázzuk:
A mediáció célja egy olyan közös, mindkét fél számára előnyös, de legalább elfogadható egyezség, ami hosszú távon tartható.
Tehát bármiről is legyen szó, a lényeg az, hogy arra törekszünk, hogy a megállapodás után egyik fél se érezze magát vesztesnek, áldozatnak, hanem olyan tervet készítsünk a jövőre vonatkozóan, ami tartható mindenkinek.
Ha nincs meg a szándék a megegyezésre, ha büntetni szeretnénk a másikat, ha azt gondoljuk, nekünk jár minden: forduljunk ügyvédhez, ebben ő fog tudni segíteni.
Ha azonban tisztában vagyunk azzal, hogy azzal nyerhetünk a legtöbbet, ha alaposan végiggondolt, hosszú távú tervet készítünk és ez alapján kötünk egyességet, jó helyen járunk!
Hogyan történik a gyakorlatban?
Pontos protokoll nincsen.
- Van, hogy a felek már jó úton vannak a megegyezés felé, ilyenkor csak a megfelelő kereteket biztosítom és segítek abban, hogy az egyességet jól tudjuk megfogalmazni, szükség esetén okiratba foglalni vagy a bíróság/közjegyző számára előkészíteni. Ilyenkor a mediátor csak a kereteket adja és segít abban, hogy mindenre gondoljanak, így mindenben megállapodjanak a felek, amiben szükséges.
- Néha nehezebb a dolgunk. Ilyenkor jobb, ha a mediátor először külön-külön hallgatja meg a feleket, majd egy vagy több közös alkalommal hozzák közelebb egymáshoz a jövőképeket, míg a megállapodás megszületik.
- És van olyan is, amikor már gyakorlatilag látni sem bírják egymást, nem tudnak egymással beszélni, ilyenkor jöhet az úgynevezett “sétáló mediáció” amikor a mediátor fizikailag is közvetít a megegyezés érdekében.